2014 m. sausio 29 d., trečiadienis

Gydymas: hyperacusis

Hyperacusis (kaip versti į lietuvių kalbą nežinau) dažnai lydi ūžimą ausyse. Įvairioje literatūroje galima rasti informacijos, kad apie 40% turinčių tinitą jaučia hyperacusis.

Hyperacusis yra tokia būsena, kai tam tikro dažnio garsai galvoje sustiprinami ir atrodo daug garsesni nei iš tiesų yra. Tai labai nemaloni būsena - žmonės net pradeda bijoti tam tikrų garsų (vandens čiurlenimo, automobilių skleidžiamo garso). Sukeltas stiprus garsas kartais neišnyksta kurį laiką - tai irgi vargina.
Hyperacusis laikui bėgant gali pranykti, tačiau jei spengimas paaštrėja, hyperacusis gali ir vėl atsirasti.

Kiek susidūriau, Lietuvoje apie hyperacusis otorinolaringologai pacientams net neužsimena. Jau nekalbant apie tai, kaip su juo kovoti.

Taigi, ką daryti?

Kadangi hyperacusis sukeliamas tam tikrų išorinių garsų, galima naudoti garsų filtrus. Jie atrodo kaip ausų kamštukai, tačiau dažniausiai būna sukurti, kad slopintų visus garsus išskyrus žmogaus balsą. Taigi net su tokiais filtrais galima puikiai susikalbėti, o visi kiti garsai ne taip stipriai erzina.

Geras pasirinkimas yra Alpine WorkSafe filtrai. Jie sukurti žmonių, dirbančių triukšmingoje aplinkoje, klausai apsaugoti. Lietuvoje jais tikrai prekiauja. Kaina jei gerai pamenu apie 50lt. Pakuotė ir filtrai atrodo štai taip:



Jei norite visiškos tylos arba dirbate labai dideliame triukšme, galima įsigyti darbines ausines. Pvz. daug kur giriamos 3M Peltor Optime III. Iš tiesų, daugumą garsų užblokuoja, tačiau žmogaus balsą praleidžia. Kaina apie 70-90Lt. Atrodo jos taip:



Svarbu: 

Jei jus kamuoja hyperacusis, garsų filtrus naudokite ribotai, tam kad kažkiek pailsėti. Britų Tinito Asociacija rekomenduoja, kad atsiradus hyperacusis, reiktų po truputį save pratinti prie tų nemalonių garsų - tą darant labai po truputį ir ilginant laikus, kai girdimi nemalonūs garsai, galiausiai hyperacusis dingsta. Nuolatinis, perteklinis garso filtrų naudojimas gali net pabloginti situaciją. Žodžiu viską reikia naudoti su saiku. Be to žmonės, turintys hyperacusis, atsisako tam tikrų veiklų, nuo to kenčia gyvenimo kokybė. Taigi, treniravimasis būti su nemaloniais garsais vėliau gali leisti vėl užsiimti mėgstama veikla.

Lietuvoje neprieinami gydymo būdai, padedantys įveikti hyperacusis:
  • Speciali garsų terapija, kai pacientui parenkami balto triukšmo variantai (galite pasidomėti apie Retraining Therapy)
  • Cognitive Behavioural Therapy
Jei hyperacusis labai vargina ir leidžia finansai, galite vykti į kitas šalis tokias kaip UK, kur šie gydymo metodai prieinami (gydymo laikas - keletas mėnesių).

Per kiek laiko gali praeiti hyperacusis? 

Taikant įvairius metodus, rezultatų galima pasiekti ne anksčiau kaip po kelių mėnesių. Gali užtekti ir paprasto pratinimosi prie nemalonių garsų.

Daugiau apie hyperacusis:

http://www.tinnitus.org.uk/hyperacusis

2014 m. sausio 26 d., sekmadienis

Gydymas: klausos nervo neuritas

Dažna spengimo priežastis yra klausos nervo pažeidimas, sukeltas neurito. Ūkiškai kalbant, mechanizmas toks: pažeidus klausos nervą, dalis nervinių ląstelių žūva. Todėl tam tikroje dažnių juostoje dingsta arba susilpnėja klausa. Kaip atsiranda spengimas? Smegenų srities, atsakingos už to dažnio signalų apdorojimą, neuronai, negaudami impulsų iš išorės, pradeda dirbti sinchroniškai. Smegenys tai interpretuoja kaip spengimą.

Neuritai pasitaiko visame žmogaus kūne, ne tik klausos nerve. Jų priežasčių labai daug:
  • Traumos
  • Infekcijos (pvz. herpes simplex arba herpes zoster virusas)
  • Radiacija
  • Vitaminų trūkumas (apie juos papasakosiu atskirai)
  • Vėžys
  • Diabetas
  • Autoimuninės ligos
  • Alkoholizmas
  • ...ir daugelis kitų
Nepriklausomai nuo to, kas sukėlė neuritą, jo pasekmės praktiškai nepagydomos. Dar niekas nesugalvojo, kaip atgaivinti mirusias ląsteles. Vienok nėra viskas taip blogai. Jei kuo skubiau nuo neurito pradžios gaunama pagalba, yra visai neblogas šansas sumažinti pasekmes. Todėl jei prasideda spengimas, reikia kuo greičiau kreiptis pagalbos.

Ķą daro tradicinė medicina, jei įtaria klausos nervo neuritą, sukeltą viruso (tokiu atveju būna klausos nervo uždegimas):
  • Dažniausiai siūlo gultis į ligoninę
  • Duoda baro kamerų kursą (pumpuojamas deguonis, kad sumažinti uždegimą)
  • Duoda plečiančius vaistus (Cavinton), kad užmaitintų mirštančias ląsteles
  • Skiria Betaserc vaistus, kurie mažina spengimą, nors tai ir ne pagrindinė jų funkcija ir tikrai ne kiekvienam padeda (vaistus gerti reikia 2-4 mėn.)
  • Skiria dideles prednizolono dozes, kad užgesinti uždegimą
Prednizolonas turi begalę šalutinių poveikių, labai kenksmingas. Jei reiktų juo gydytis, rimtai pagalvočiau apie akupunktūrą pas gerą akupunktūrininką. Akupunktūra puikiai malšina uždegimus, ypač ūmius ir tą pripažįsta ir tradicinė medicina.

Kalbant apie akupunktūrą, jos taikymas vėliau (kai jau uždegimas praėjęs) spengimo mažinimui yra abejotinas pasirinkimas.

Vistik kaip gydyti neuritą? Labai paprasta - daryti viską, kad jis neatsirastų, kol laikas :) Iš tiesų, kadangi garantuoto gydymo dar nėra (kamieninių ląstelių terapija?), lieka tik sveikai gyventi, turėti stiprų imunitetą ir neprieiti iki neurito. O jei jį turite, reiškia gyvenimo būdą keisti būtina dabar. Rimtai pasidomėkite kas iš tiesų yra sveikas gyvenimo būdas. Dažnas lietuvis mano, jog sveikai gyvena, jei valgo dešras ir lašinius iš kaimo, naudoja daug pieno produktų ir miltų, visą tą užsigerdamas maisto papildais kurių neva jam trūksta. Vietoje to, reikia išsiaiškinti, kodėl atsirado neuritas (ar tikrai dėl viruso, o gal dėl visai kitų priežasčių?) ir atitinkamai kovoti su priežastinimis. To nedarant, situacija anksčiau ar vėliau tik blogėja.


Tiesa, ne visiškai sutinku, kai Lietuvoje LOR gydytojai pataria, kad reikia kuo mažiau dėmesio kreipti į ūžesį. Iš tiesų būtina sekti naujus garsus. Jei jie atsiranda tik kartais, tai gali būti rimtų bėdų pradžia. Taigi, jei situacija stabili, tik tada į įsisenėjusius garsus reikia nekrepti dėmesio.  Bet naujus sekti reikia. Nauji gali reikšti neurito ar kitų ligų paaštrėjimą. Būtina sekti, kada ir kodėl jie atsiranda, nes tai gali reikšti visai kitus sutrikimus, nei jums dabar diagnozuoti. Būtina pačiam perskaityti visą prieinamą literatūrą apie savo ligą, nes dažnai gydytojai dėl laiko (ir kartais kompetencijos) trūkumo gali nepakankamai skirti laiko jūsų atvejui ir priežasčių suradimui. Bent jau pagal savo ir aplinkinių patirtį kalbant, galiu pasakyti, kad priežasčių teko ieškoti pačiam. Apie jas gydytojai praktiškai net nekalba.

Čia galite paskaityti kaip tradicinė medicina aprašo neuritą:


Šiek tiek su šypsena perskaičiau šią informaciją. Pavyzdžiui skiltyje apie diagnostiką, rašoma:
Ligoniai, kuriems įtarimas kocklearinis neuritas, turi būti ištirti ne tik otorinolaringologiškai, bet konsultuoti okulisto, neuropatologo ir terapeuto. Turi būti išmautas AKS, atliekama EKG, kraujo, šlapimo tyrimai, nustatytas gliukozės kiekis kraujyje, protrombino indeksas. Suaugusiems daromas kaklo slankstelių rentgenologinis tyrimas.
Viskas, kas parašyta po "turi būti" (iki pat citatos pabaigos), kiek teko susidurti, nedaroma.

Skaitom toliau skiltį apie gydymą:
Skiriami kraujagysles plečiantys vaistai į veną, B grupės vitaminai, bioaktyvios medžiagos, peroraliniai kortikosteroidai, kt. vaistai.
B grupės vitaminai tikrai neskiriami. Priešingai, dabar laikomasi nuomonės (pagrįstos moksliniais tyrimais), kad B grupės vitaminai neduoda visiškai jokio efekto esant klausos nervo neuritui. Tik senesnio sukirtimo gydytojai arba nesusipažinę su naujausia informacija, rekomenduoja jį "pagerti".

Apibendrinam:

  • Jei jums tikrai klausos nervo neuritas - kuo skubiau kreipkitės pagalbos
  • Reikalaukite priežasčių tyrimo (gali būti, kad jums visai ne neuritas) arba jų ieškokite patys
  • Pavėlavus ir užleidus neuritą, gydymo praktiškai nėra
  • Po neurito atkreipti dėmesį į savo gyvenimo būdą - galbūt būtent jį reikia keisti. LOR gydytojai sako, kad neuritas linkęs kartotis - nenuostabu, kad kartotis linkęs, jei priežastys nešalinamos

2014 m. sausio 21 d., antradienis

Oficiali brošiūra apie ūžimą ausyse Lietuvoje

Šią brošiūrą man davė vienas otorinolaringologas maždaug po metų nuo tinito pradžios. Kadangi tai viešai dalijama brošiūra, pasidalinu ja su jumis (jei jums tokios dar nedavė).

Joje visa informacija teisinga, jei nusprendėte susitaikyti su spengimu. Čia nekalbama apie galimas priežastis ir jų šalinimą. Taip pat nekalbama apie naujausius gydymo metodus (pvz. neuromoduliaciją, plačiai taikomą Vokietijos otorinolaringologų, kuri padeda 7 iš 10 pacientų). Apie baltą (plačiajuostį) triukšmą ir kitus dalykus detaliau papasakosiu pats kituose straipsniuose.

Taigi, skaitom:




2014 m. sausio 20 d., pirmadienis

Kaip gimė šis BLOGas?

Esu vienas iš tų 10% gyventojų, kurie kenčia nuo spengimo/ūžimo ausyse. Tikriausiai nesu toje 1% kategorijoje, kuriai tai žymiai pablogintų gyvenimo kokybę. Vienok stengiuosi daryti viską, kad į tą kategoriją nepakliūčiau. O būtent tai neretai ir nutinka, neišsiaiškinus spengimo priežasčių ir jų nepašalinus. Spengimas niekada neatsiranda šiaip sau. Jei jūs jį girdite, kažkokie negeri procesai vyksta jūsų organizme. Tik klausimas ar tą kas nors nori išsiaiškinti.

Gavus tinitą, dažniausiai seka apsilankymas pas LOR gydytoją, tada vienoks ar kitoks gydymas (apie juos - kituose post'uose), o tada dažniausiai pasiūloma su juo tiesiog išmokti susigyventi. Kaip tą padaryti, paprastai niekas nemoko. Lygiai taip pat nepaaiškinama, kaip užkirsti kelią, kad situacija neblogėtų. Patyriau savo kailiu, kad šį procesą tenka valdyti pačiam. Esu daug skaitęs ir daug ką išbandęs ir esu tikras, kad tam tikrais atvejais galima panaikinti arba stipriai sumažinti spengimą. Tam reikia žinių ir aš jomis pasistengsiu pasidalinti čia. Rašau šį blog'ą, nes matau didelį informacijos vakuumą apie ūžesį ausyse ir jo gydymą - o juk su juo susiduria gana daug žmonių. Kitas dalykas - noriu pats sau turėti vienoje vietoje susistemintą informaciją apie savo atradimus.

Tiesa, aš nesu medikas. Todėl į šį blog'ą žiūrėkite kaip į patarėją, galintį nukreipti teisinga linkme. O už savo sveikatą atsakom patys.