Hyperacusis yra tokia būsena, kai tam tikro dažnio garsai galvoje sustiprinami ir atrodo daug garsesni nei iš tiesų yra. Tai labai nemaloni būsena - žmonės net pradeda bijoti tam tikrų garsų (vandens čiurlenimo, automobilių skleidžiamo garso). Sukeltas stiprus garsas kartais neišnyksta kurį laiką - tai irgi vargina.
Hyperacusis laikui bėgant gali pranykti, tačiau jei spengimas paaštrėja, hyperacusis gali ir vėl atsirasti.
Kiek susidūriau, Lietuvoje apie hyperacusis otorinolaringologai pacientams net neužsimena. Jau nekalbant apie tai, kaip su juo kovoti.
Taigi, ką daryti?
Kadangi hyperacusis sukeliamas tam tikrų išorinių garsų, galima naudoti garsų filtrus. Jie atrodo kaip ausų kamštukai, tačiau dažniausiai būna sukurti, kad slopintų visus garsus išskyrus žmogaus balsą. Taigi net su tokiais filtrais galima puikiai susikalbėti, o visi kiti garsai ne taip stipriai erzina.
Geras pasirinkimas yra Alpine WorkSafe filtrai. Jie sukurti žmonių, dirbančių triukšmingoje aplinkoje, klausai apsaugoti. Lietuvoje jais tikrai prekiauja. Kaina jei gerai pamenu apie 50lt. Pakuotė ir filtrai atrodo štai taip:
Jei norite visiškos tylos arba dirbate labai dideliame triukšme, galima įsigyti darbines ausines. Pvz. daug kur giriamos 3M Peltor Optime III. Iš tiesų, daugumą garsų užblokuoja, tačiau žmogaus balsą praleidžia. Kaina apie 70-90Lt. Atrodo jos taip:
Svarbu:
Jei jus kamuoja hyperacusis, garsų filtrus naudokite ribotai, tam kad kažkiek pailsėti. Britų Tinito Asociacija rekomenduoja, kad atsiradus hyperacusis, reiktų po truputį save pratinti prie tų nemalonių garsų - tą darant labai po truputį ir ilginant laikus, kai girdimi nemalonūs garsai, galiausiai hyperacusis dingsta. Nuolatinis, perteklinis garso filtrų naudojimas gali net pabloginti situaciją. Žodžiu viską reikia naudoti su saiku. Be to žmonės, turintys hyperacusis, atsisako tam tikrų veiklų, nuo to kenčia gyvenimo kokybė. Taigi, treniravimasis būti su nemaloniais garsais vėliau gali leisti vėl užsiimti mėgstama veikla.
Lietuvoje neprieinami gydymo būdai, padedantys įveikti hyperacusis:
- Speciali garsų terapija, kai pacientui parenkami balto triukšmo variantai (galite pasidomėti apie Retraining Therapy)
- Cognitive Behavioural Therapy
Per kiek laiko gali praeiti hyperacusis?
Taikant įvairius metodus, rezultatų galima pasiekti ne anksčiau kaip po kelių mėnesių. Gali užtekti ir paprasto pratinimosi prie nemalonių garsų.
Daugiau apie hyperacusis:
http://www.tinnitus.org.uk/hyperacusis